Günde İki Elma Yemek Kolesterol ve Kalp Krizini Önlüyor

 Bir çoğumuz, günde bir elma yemenin doktoru bizden uzak tuttuğu sözünü dinleyerek büyüdük diyebiliriz. Elma, sağlığımız için sayısız faydası bulunan bir meyvedir. Artan kan dolaşımından bağışıklığı arttırmaya ve diyabeti yönetmeye kadar, bu meyve neredeyse sağlığımızın tamamını destekliyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, elma tüketmenin yeni bir faydasını daha ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre, günde iki elma yemek vücuttaki kötü kolesterolün giderilmesine yardımcı oluyor. Elmanın bu önemli faydası ise, içerisinde yüksek seviyede polifenol ve lif bulunmasından kaynaklanıyor.

 Günde İki Elma Yemek Felç Riskini de Azaltıyor

 Amerikan Clinical Nutrition Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, elma tüketiminin vasküler fonksiyonlar, dolaşımdaki lipitler ve diğer CVD risklerin belirleyicileri üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Reading Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmaya göre günde iki elma yemek; felç, inme ve kalp krizi riskini de azaltıyor. Bilim insanları, bu araştırmayı orta yaşlı 40 katılımcı ile birlikte gerçekleştirdi. Ardından, katılımcılara sağlık ve yaşam tarzıyla ilgili bir anket doldurmalarını istendi. Araştırma kapsamında 20 kişiden günde iki elma yemeleri, geriye kalan 20 kişiden ise 8 hafta boyunca meyve suyu içmeleri istendi.

 Elmanın Bütün Olarak Tüketilmesi Kolesterolü Daha İyi Düşürüyor

 Çalışmaya başlamadan önce ve çalışma başladıktan 8 hafta sonra katılımcılardan kan örnekleri alındı. Glikoz, insülin, safra asitleri, serum iltihapları ile birlikte diğer iltihaplanmalar kontrol edildi. Bunların dışında, farklı yöntemler kullanılarak katılımcılarda damar sertliği ve mikrovasküler reaktivite de ölçüldü. Kolesterol seviyesi elma yiyen katılımcılarda ortalama 5.89, elma suyu içen katılımcılarda ise 6.11olarak ölçüldü. Diğer yandan, her gün iki adet elma yiyenlerde kolesterol seviyesinin daha düşük çıkması, elmanın meyve suyu olarak tüketilmesinden ziyade bütün halinde tüketilmesinin çok daha faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

 Bu sonuçlardan yola çıkan uzmanlar; beslenme düzenimize her gün iki elma ilave etmenin, kolesterol ve kalp sağlığı üzerinde kayda değer bir olumlu etki bırakacağı üzerinde duruyor. Bunun en önemli nedenleri arasında ise elmanın lif bakımından oldukça zengin olması yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir