Hemoroid Nedir ?

Hemoroid anüs çevresindeki venöz damarların belirli bir nedenden veya bir metabolik hastalığın belirtisi olarak genişlemesi, çıkıntı haline gelmesi durumudur. Hemoroid günlük yaşamda hemen hemen herkeste görülebilen bir hastalıktır. Özellikle kabızlık sorunu olan bireylerde, sürekli oturmayı gerektiren işlerde, karın içi basıncın yüksek olduğu hastalıklarda hemoroide çok sık rastlanır. Hemoroid, bireyi oturup kalkarken çok fazla miktarda rahatsız edebilir. Ele gelebilen hemoroidler acilen müdahale gerektiren ve bireyin yaşamını zorlayan, günlük aktivitelerini yerine getirmesine imkan vermeyen türde hemoroidlerdir. Ayrıca ağrılı da olduğu için bireyler uzun süre hemoroid ile doktora başvurmadan yaşayamazlar. Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinir. Yaşlılarda çok sık görülen bir hastalıktır. Damarların yapısal bozukluğu ve genişlemesi yaşlılarda hemoroid oluşmasına neden olabilir.

 HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hemoroid özellikle gebelerde karın içi basınç arttığı için çok rahatsız edici ve ilerlemiş durumda olabilir. Kabızlıkla birlikte de ortaya çıkan hemoroid tedavi edilmediğinde birey için günlük yaşam aktiviteleri çok daha kısıtlanacaktır. Ağrı, ödem ve görünüş itibari ile çok rahatsız edici bir durumdur. Hemoroidin başlıca belirtileri arasında;

1. Anüs bölgesinde ağrı

2. Anüs bölgesi ve çevresinde hassasiyet

3. Tuvalet ihtiyacı esnasında ortaya çıkan ağrı ve yanma hissi

4. Sürekli oturmaya bağlı hemoroid bölgesinde zaman zaman damla şeklinde kanamalar görülmesi

5. Ara kanamalar oluşturması

Hemoroid bu belirtiler dışında bireye özgü belirtiler (yaşam biçimine göre) de verebilir. Önemli olan çok fazla vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğinin bilincinde olmaktır.

 HEMOROİD TEDAVİSİ

Hemoroidi olan bireyler öncelikle bir doktor muayenesinden geçerek hemoroidin durumunu ve buna yönelik tedavi seçeneklerini doktoru ile görüşmelidir. Evde uygulanan alternatif tıp seçenekleri hemoroidi geçirebilir ancak bazı durumlarda geçiremeyebilir de. Bu nedenle kendi kendinize uygulamak istediğiniz alternatif tıp seçeneklerinden mutlaka doktorun haberdar olması gerekir. Bununla ilgili piyasada doktorlar tarafından üretilen çok çeşitli bitkisel ilaçlar mevcut.Ancak tedaviye yanıt vermeyeceği gibi iyileşmeyi de oldukça geciktirebilir. Hastaneye başvurduğunuzda hemoroid için öncelik olarak ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisinin geçerli olmadığı durumlarda ise ameliyat ile tedavi yöntemi tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir