Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Kış aylarında özellikle hastalandığımızda en çok tükettiğimiz bitki çaylarının başında ıhlamur gelir. Hoş kokusu ve yumuşak tadı ile çok sevilen ıhlamurun soğuk algınlığına iyi gelmesinin dışında farklı faydaları da var. Peki, ıhlamurun faydaları nelerdir? İşte bu sorunun cevabı…

Ihlamur adıyla bildiğimiz ve çay olarak tükettiğimiz bitki, aslında bir ağacın çiçekleridir. Ihlamur ağacı genellikle ılıman iklimlerde ve deniz kenarlarında kendilerine kolaylıkla yetişme alanı bulabilirler. Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıkça yetişen ıhlamur ağacının çiçekleri çayı demlenerek tüketilir. Dünyanın en büyük ıhlamur ormanı ise Bursa’nın Karaca Bey ilçesinde bulunur. Başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelen ıhlamur çayının faydalarını sizler için araştırdık.

l Ihlamurun en önemli özelliklerinden biri grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelmesidir. Özellikle içine bal karıştırılarak tüketilen ıhlamur bu rahatsızlıkların kolaylıkla iyileşmesine yardımcı olur.

l Ihlamur, metabolizmanın kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Sadece kış mevsimlerinde değil aynı zamanda yaz aylarında da ıhlamur tüketmek sizi hastalıklara karşı koruyarak yaşam kalitenizi artırır.

l Solunum yolları rahatsızlıkları yaşayan insanların tüketmeleri önemle tavsiye edilir. Ihlamur bronşların yumuşamasını sağlar.

l Ihlamur çayı hastalık zamanlarında tüketildiğinde mikropların kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlar.

l Ihlamur bunların dışında kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının çözülmesine de yardımcı olur. Düzenli olarak ıhlamur çayı tüketildiğinde sindirim sorunları en aza inecektir.

l Ihlamur çayı göz sağlığı içinde önemli bir çaydır. Özellikle sürekli bilgisayara bakmanız gereken bir işiniz varsa ıhlamur kullanarak göz yorgunluğunu giderebilirsiniz. Akşamları bir pamuğu ıhlamur çayına batırın ve gözlerinizin üzerine koyun. Gözleriniz rahatlayacaktır.

l Ihlamur çayı, stresin ve kaygının giderilmesi içinde tüketilebilir.

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamur çayını demlemek için ihtiyacınız olan tüm malzeme yeteri kadar ıhlamur ve sudur. Ihlamuru göz kararı yani kişi sayısına göre ayarlayarak suyun içine koyun ve ağzı kapalı bir şekilde su kaynayana kadar pişirin. Suyun kaynadığından emin olduktan sonra çayı demlenmesi ve soğuması için bir süre bekletin. Demleme işlemi bittikten sonra ıhlamur çayını çubuk tarçın, limon ya da balla servis edebilirsiniz.

Not: Evinizde bulunan ıhlamurları serin ve kuru yerlerde saklamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir