Kalp Krizi ve Kalp Spazmı Belirtileri ve İlkyardım

Kalp Krizi ve Kalp Spazmının Nedenleri 

Kalp krizi veya kalp spazmı sorunlarının genelde damarlarda oluşan pıhtılar ve daralmalar nedeniyle oluştuğu tespit edilmektedir. Burada oluşan kayıp güç nedeniyle kalbin hasarsız kısmı durumu telafi etmek için çok büyük bir efor sunarken bir noktada fire vermektedir. Sigara içmek, alkol tüketmek, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, kalori değeri yüksek yiyecekler almak, aşırı şeker tüketimi, fazla kilolar ve aşırı spor veya efor sarfetme kalbe zarar veren alışkanlıklardır.

Kalp Spazmı Belirtileri:

Sıkıntı ve nefes darlığı ile ağrı göğüs ortasından başlayarak sırta, çeneye ve kola yayılmaktadır. Fiziksel zorlama, üzüntü, heyecan veya hareket sonucu ortaya çıkan kalp spazmı ağrısı kısa sürelidir. 5-10 dakika sürebilirken ağrının dinlenme sonucu geçmesi doğaldır ancak dinlenme pozisyonunda da geçmiyorsa ciddiye alınmalıdır.

Kalp Krizi Belirtileri:

Kalp krizi anında hasta çok ciddi şekilde sıkıntı, terleme, kusma ve ağrı yaşamaktadır. Kravat bölgesinde veya karın boşluğunda yaşanan ağrı kola, çeneye veya boyuna yayılarak devam etmektedir. Süre ve yoğunluk olarak kalp spazmına benzese de daha çok şiddetli ve uzun süreli bir seviyededir.

Kalp Krizi ve Kalp Spazmı Yaşandığında Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle kalp spazmı olduğunu bilsekte bilmesekte veya kalp krizi geçirdiğini anlamasakta bu tür belirtilerin yaşandığı durumda hasta için saniyeler çok değerlidir. Hemen 112 acil servis aranmalıdır. Hasta yorulmamalı ve dinlenme pozisyonunda olmalıdır. Boyun, çene veya karın bölgesinde sıkan bir kıyafet var ise hemen gevşetilmelidir. Başı ise çene yukarı pozisyonu verilerek solunum yolu açılmalıdır. Kalp krizi geçirdiğinden şüphelenen hastanın bilinci kapalıysa koma pozisyonu acil yardım olarak uygulanmalıdır. Kalp spazmı içinde bu prosedür uygulanarak 112 ekipleri gelene kadar hastanın solunumu ve nabzı kontrol edilmelidir. Ancak buradaki en önemli konu ise acil yardım veya ilkyardım eğitimi almamış birinin asla hastaya müdahale etmemesidir. Ancak bilincini açık tutmak için onunla onu yormadan konuşma ve hastaya eşlik etme anlamında yardımcı olmak bilinçsiz şekilde müdahale etmekten çok daha faydalıdır. Riskli bir durum yaratan hatalı bir müdahale ile kalp krizi geçiren hastaya zarar vermeniz kaçınılmazdır. Kalp spazmı diyerekte önemsenmeden geçiştirilen durumlar dahi önemsenmeli ancak bilinçsizce yapılan müdahalelerden uzak durmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir