Kulaktan Neden Kan Gelir ?

Kulak işitme ve aynı zamanda beyincikle bağlantılı olarak vücut denge organımızdır. Herhangi bir travmaya maruz kalmak işitme kaybına, kulak içi kanamalara neden olabilir. Mevcut metabolik hastalıklar, kulağa yabancı cisim kaçması, bıçak saplanması, düşme vurma ve trafik kazaları gibi durumlarda kulak ve çevresi hayati bir öneme sahiptir. Bunun dışında kulak zarının delinmesi de kulaktan kan gelmesine yani kulak kanamasına neden olur. Çok yüksek sese maruz kalma, yüksek basınçtan etkilenme gibi durumlar genel olarak kulakta bir problem olduğunun göstergesidir. Kulak kanaması hastane dışında görülen bir durum ise ilkyardım gerektirebilir. Ancak bu ilkyardımı bilgisi olmayanlar yapmamalıdır. İlkyardım sertifikası ve eğitimi olanlar kanaması olan bireylere yardım ederek hastaneye transfer edilmesinde yardımcı olur. Yukarıdaki nedenlerden dolayı oluşan kanamalarda kulağınıza sigara külü, kolonya gibi maddeler dökmemeniz ıslatmamanız gerekir. Böyle uyaranlar kulağa daha çok zarar vererek hasarın derecesini artırabilir.

 KULAK KANAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kulak kanamasının nedeni ne olursa olsun kanama oluşmaya başladığı anda paniklenmemesi gerekir. Bireyler tek ise ambulansa haber vermeli ve sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalenin yapılması gerekir. Kulak kanamasının başlıca belirtileri arasında:

1. Kulakta oluşan ağrı

2. Kulakta oluşan hassasiyet

3. Baş dönmesi

4. Bulantı kusma

5. Denge kaybı

6. Kulak çınlaması

7. Geçici işitme kaybı

Sayılabilir. Bu belirtiler meydana gelmiş ise acilen bir acil servise başvurulması ve en kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. Ciddi kafa travmalarında birey tek ise çevredekiler tarafından yardım istenebilir.

  KULAK KANAMASINDA TEDAVİ Kanama bir enfeksiyon hastalığı özellikle orta kulak ve iç kulak enfeksiyonlarına bağlı ise antibiyotik tedavisi ve belirtilere yönelik tedavi yapılır. Travma ve yabancı cisim batması- kaçması sonucunda kulak zarında büyük oranda hasar var ise timpanoplasti ameliyatı (kulak zarının onarılması) yapılır. Yapılan bu müdahalelerdeki amaç işitme kaybının önlenmesi, kulak zarının fonksiyonunun geri kazandırılması ve bireyin günlük yaşamına geri döndürülmesidir. Kulağa kaçan yabancı cisim var ise bu cisimler cerrahi ortamlarda hekimler tarafından dikkatlice çıkarılarak tedavi edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir