Rektum Kanserini Hemoroitle Karıştırmayın! Riski Ciddi Artıran Besinler Hangileridir?

Kalın bağırsağın anüse yakın kısmındaki 12 santimlik kısmı ‘rektum’ olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede oluşan kötü huylu tümörler ise rektum kanserine neden olmaktadır. Ne var ki halkımız, tuvalet ile alakalı problemlerini utandığından dolayı pek dile getirmediğinden kanserin tanısı geç konduğu gibi tedavisine de zamanında başlanamamaktadır.

Belirtileri Hemoroitle Benzer

50 yaşın ardından çok sık rastlanan rektum kanserinin en ciddi belirtisi dışkılamada görülen değişikliklerdir. Dışkılama esnasında yaşanan kanamayı hastalar hemoroit rahatsızlığıyla çok karıştırmaktadır. Bu da kanserin tanısının geç konmasında en önemli etkendir.

Erken Tanı İle Tedavide Başarı Şansı Yüksek

Rektum kanseri erken dönemde teşhis edilirse radyoterapi ve kemoterapiye hiç ihtiyaç duyulmadan cerrahi operasyon gerçekleştirilebiliyor. Rektum kanserinin erken teşhis edilmesinde Dünya Sağlık Örgütü’nün onadığı gibi 40 yaşın ardından her 7-10 yılda bir kolonoskopi ile gastroskopinin ihmal edilmeden yaptırılması olmazsa olmaz. Şunu da unutmamak gerekir ki rektum kanserinde erken tanı, tedavide yüzde 90 başarı anlamına geliyor. Rektum kanseri tedavi edilmezse ya da tedavide gecikilirse kanserli hücrelerin diğer organlara sıçrama riski bir hayli yüksektir. Ayrıca hastanın çok acil cerrahi operasyona alınmasını gerektirebilecek durumlar olabilir.

Zeytinyağı ve Kuru Baklagiller İle Dost Olun

Rektum kanserinden korunmanın en iyi yolu şüphesiz sağlıklı beslenmektir. Kanser riskini en asgariye indirmek için sebze, meyve, zeytinyağı ve kuru baklagilleri bol bol tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ayrıca yürüyüş ve egzersizlerde kanserle mücadelede vücudu güçlendirmektedir.

Kırmızı Eti Aşırı Tüketmeyin

Gerek kolon, gerekse rektum kanserlerinde 50 yaşın üstündekiler büyük risk altındadır. Riski en alt seviyeye indirmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen beslenme tarzına uymak gerekiyor. Bu tür kanserlerde riski artıran en ciddi faktör ise sanayi tipi hidrojenle doyurulan trans yağlardır. Diğer önemli bir faktörde kırmızı etin aşırı tüketilmesidir. Kolon kanserinden korunmak için içeriğinde antioksidan barındıran sebze ve meyveleri bol tüketmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir