Stres Şeker Hastalığı Yapar Mı ?

Stres şeker hastalığı yapar mı? sorusundan önce stres neymiş ona bakalım. Stres, herkesin hayatında olan, iyi ve kötü olaylara karşı vücudumuzun verdiği tepkidir. Stressiz insan yoktur, herkeste az ya da gereğinden fazla stres vardır. Her şeyde olduğu gibi, stresin de aşırı zararlıdır. Çünkü aşırı stres bir süre sonra vücuda zarar verebilir.

Aşırı strese zararlı dedik, peki hiç stressiz insan yok mudur? diyeceksiniz. Daha önce de dediğim gibi kesinlikle vardır tabi ki. Eğer varsa da bu kişi hiçbir şey hissetmeyerek ya ölü gibi yaşıyordur, ya da zaten ölüdür. Çünkü ölülerin dışındaki herkesin vücudu iyi ve güzel şeylerle karşılaştığında kesinlikle tepki verir, vermek zorunda. Allah vücudun işleyişini de bu şekilde tasarlamış. Bu yüzden stres hayatımızın ayrılmaz bi parçası olmuştur ve böyle de devam edecektir.

Stresli olduğumuzda kendimizi halsiz, yorgun hissederiz, birçok olumsuz düşünceler ve bunun yanında olumlu düşünceler sürekli olarak zihnimizden geçer. Maalesef ne kadar istesek de bazen olumsuz düşünceleri kafamızdan atamıyoruz. Böyle olunca da ister istemez fiziksel hastalıklara davetiye çıkarıyoruz. Stresin aşırı vücudumuza zarar veriyor dedik, bu zararlar bizde hastalık olarak geri geliyor.

Örnek verecek olursak ; kalp hastalıkları, şeker hastalıkları, tansiyon, felçten tutun da saç dökülmesine kadar hep bunların altında yatan en temel neden maalesef ki : stres.

Günümüzde çocuklardan yaşlısına kadar herkeste var bu illet. Hastalık demişken, özellikle şeker hastalığı da stres kadar popüler. Nerdeyse şeker hastası yani (diyabet) olmayan çok az kişi var. Stres birçok şeyde etkili olduğu için, şekerde de etkili midir? diye de aklımıza gelmiyor değil. O yüzden buna cevabımız tabi ki “HAYIR” olacak. Çünkü tek başına stres, şeker hastalığı yapmaz, kan şekerinde etkisi var ama, tek başına şekeri yükseltmez. Şeker hastaları sadece strese girmesin, eğer girerse işte o zaman, şekerleri yükselir. Bu yüzden dolaylı da olsa, aşırı strese girmemek bizler için daha iyi olacaktır. Böylelikle ne şekerimiz aşırı yükselir, ne de strese girip zarar görmüş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir