Tırnaklarınız Hastalığınızı Belirtiyor Olabilir ?

Tırnaklarınız size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Tırnaklarınızı gözlemlemeniz çok önemli, tırnaklar üzerinde oluşan çizgiler, lekeler, soyulmalar, renk değişimleri vücudunuzdaki bir rahatsızlığın işareti olabilir. İşte o işaretlerden bir kaçı:

 ZAYIF VEDE KIRILAN TIRNAKLAR: Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyorsa troidleriniz çalışmıyor olabilir. Troidler metabolizmayı hızlandırır. Enerji ve büyümeyi düzenledikleri için troidlerin normal çalışmaması veya hiç çalışmaması saç dökülmelerine, tırnak soyulmalarına ve kırılmalarına tırnakların ve saçların yavaş uzamasına neden olur. Troidlerinizde bir problem olup olmadığını anlamanız için doktorunuza gidip bir kan testi yaptırmalısınız.

 TIRNAKLARDA MORARMA:  Tırnaklarınız morarıyorsa parmak uçlarınız yeterince oksijen almıyordur. Solunum ya da damarlarla ilgili bir problem olabilir. Ayrıca anemiye de işaret ediyor olabilir. Özellikle kadınlarda mor tırnak görülmesinin nedenlerinden biriside vitamin eksikliğidir. Bazı kişilerde ise sadece soğuk havadan dolayı tırnaklar morarıyor olabilir. Tırnaklardaki morarma hiçbir şekilde geçmiyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

 TIRNAKLARDA SARARMA VE KALINLAŞMA: sarı ve kalınlaşmış olan tırnaklar; mantar hastalığının başlıca özelliğidir. Oldukça yaygın bulaşıcı bir enfeksiyondur, yaşam kalitesini ciddi anlamda bozar. Tırnak mantarının tedavisi uzun zaman alabilir. Çok güçlü ilaçlar kullanılmalıdır, kullanılan ilaçlardan bir kaçı tırnak üzerine sürülerek kullanılan ilaçlardır, diğerleri ise hap şeklindedir. Tırnak mantarı için kullanılan ilaçlar çok güçlü oldukları için bazı kişilerde yan etkiler görülebilir.

 TIRNAKLARDA OLUŞAN BEYAZ ÇİZGİLER: En fazla karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Genel olarak akla gelenler ise protein, kalsiyum ve çinko eksikliğidir. Vücudumuzda belli bir oranda çinko bulunmaktadır, çinko oranı azaldı ise tırnaklarda beyaz lekeler oluşur. Tırnaklardaki lekeler yatay şekilde ise diğer elinizle leke olan tırnağınızı sıkın eğer leke kayboluyorsa protein eksikliğiniz var demektir. Siroz ve hepatit gibi karaciğer hastalıklarında da tırnakta beyaz lekeler oluşabilir. Böyle şüpheli durumlarda derhal bir doktora gidilmelidir.

 ÇUKURLAŞAN TIRNAKLAR:  Tırnaklarda oluşan çukurlar ve minik delikler sedef hastalığının belirtisi olabilir. Ayrıca konnektif doku bozuklukları, çinko eksikliği gibi belirtileri de olabilir.

 TIRNAKLARDA OLUŞAN SİYAH ÇİZGİLER: Tırnaklarda oluşan kahverengi ya da siyah dikey çizgiler asla ihmal edilmemelidir. Bu gibi belirtiler cilt kanseri habercisi olabilir. Bazı işaretleri ihmal etmemeli ve önlemini almalıyız. Tırnaklardaki işaretleri önemseyerek hemen bir dermatoloji uzmanına başvurmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir